{festival year} Artists in Progress

Filter 
Order by 

H3

Doilkajsdf

H7

Boiuaslkdfj

2019 Judges

The Oconomowoc Festival of the Arts is pleased to welcome Graeme Reid and Kathryn E. Martin as judges to this year’s festival. 

Graeme Reid

Born in Scotland, Graeme Reid graduated from the University of Glasgow and Indiana State University with Master's degrees in 1990 and 1993 respectively.  With twenty five years of experience in arts management/curatorial work he is currently Director of Collections and Exhibitions at the Museum of Wisconsin Art having previously worked at the John Michael Kohler Arts Center (Sheboygan, WI), the Art Museum of Greater Lafayette (IN) and the Swope Art Museum (Terre Haute, IN).  Over the years he has curated over 120 group and solo exhibitions as well as worked on the development and installation of institutional collections.  An experienced judge on a local, regional  and national level and award winning writer on the arts, he has taught art history and the humanitieis at ISU and Purdue University and is a regular guest lecturer at various Wisconsin institutions. 

Kathryn E. Martin

With a focus on observing everyday objects, spaces and histories, Kathryn E. Martin concentrates on formal characteristics.  With found forms she makes instinctive, calculated decisions to dissect, interpret, repeat and re-assemble inspired parts into new, often times immersive sculptural landscapes.
She works as a lecturer at the University of Wisconsin-Milwaukee, serving as the coordinator of 3D design and recruitment for The Peck School of Art, Art, and Design.  She received a BFA in sculpture from the Milwaukee Institute of Art and Design in 2001, and an MA and MFA from UWM in InterMedia studies in 2005 and 2007.  She has exhibited extensively, in solo and group shows throughout the United States and is proud to be the recipient of several public art commissions in the state of Wisconsin and numerous private commissions.

2019 ART AWARD WINNERS

BEST OF SHOW
Erin Carpenter (Ceramics) -- Booth 107

BEST OF CATEGORY
Drawing/Pastels -- Robin Lauersdorf -- Booth 11
Fiber/Leather -- Marzena Weber -- Booth 78
Glass -- Nolan Prohaska -- Booth 7
Graphics/Printmaking -- Jonathan and Allison Metzger -- Booth 16
Jewelry -- Christopher Timberlake -- Booth 28
Mixed Media 2D -- Lee Galusha -- Booth 72
Mixed Media 3D -- Bruce Furlin -- Booth 133
Painting -- Michael Steddum -- Booth 62
Photography -- Jesper Johansen -- Booth 103
Sculpture -- Layl McDill -- Booth 135
Wood -- Robert Krantz -- Booth 131